Eski YÖK Başkanı’ndan Erdoğan’ın diploması açıklaması: Kayalara çarptım

Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın üniversite diploması olmadığı için aday olamayacağını ifade eden eski Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Ziya Özcan, konuyla ilgili yeni açıklamalarda bulundu.

Sözcü’den Sultan Uçar’a konuşan Özcan, Uçar’ın “AKP iktidarının atadığı YÖK eski Başkanı olarak, başkan koltuğunda otururken niye konuşmadınız?” sorusuna, “Sultan Hanım, kayalara çarptığınız ve bir sonuca ulaşamadığınız zaman genellikle söylenecek söz olmuyor” yanıtını verdi.

Özcan’ın sözlerini değerlendiren Uçar, “. Gerçeklerin çarptığı kayalar kim? Erdoğan mı? Gül mü? Davutoğlu mu? Atatürk’ün koltuğunda 7 yıl cumhurbaşkanı olarak oturan Abdullah Gül, ‘Bir bilen’ olarak Türk Milleti’ne diploma gerçeğini açıklamakla mükellefsiniz. Sine-i millete dönmekten korkmayın!..” ifadelerini kullanarak Erdoğan’dan önceki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e çağrıda bulundu.

Ne olmuştu?

Sosyal medyadaki “Recep Tayyip Erdoğan, üniversite diploması olmadığı için Cumhurbaşkanı olamaz. Halk, AKP’nin Cumhurbaşkanı adayının kim olduğunu merak ediyor” paylaşımının ardından Halk TV’den Seyhan Avşar’a konuşun Özcan, “YÖK Başkanı olduğumda iki şeyi merak etmiştim. Birisi 1998 yılında alınan katsayı kararının mimarı eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz’ün kat sayıyla ilgili bir araştırma yapıp yapmadığını merak ediyordum. Arşivde araştırmalar yaptım. Hiçbir şey çıkmadı. Diğeri ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diplomasıydı. Marmara Üniversitesi’ndeki arkadaşlara sordum. ‘Hocam tek bir tane kayıt yok’ dediler. İki konuda da ilerleme sağlayamadık. Bunları resmi olarak sormadık çünkü o dönemde mümkün mü bunu resmi sormak” demişti.

“Neden bu araştırmanızı o dönem basınla, kamuoyuyla paylaşmadınız?” sorusuna Özcan, “Bu YÖK başkanının işi değil ki. Ben sadece merakımdan araştırdım. Herkes diplomayı konuşuyordu. Hiçbir YÖK başkanı ‘acaba Cumhurbaşkanı’nın diploması var mıdır, sahte midir’ diye merak edip araştırmaz. Ben kişisel merakımdan araştırdım” yanıtın vermişti.

İYİ Partili Aytun Çıray da Özcan’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üniversite diplomasına dair sözlerinin ardından YÖK’e dilekçe vermiş ve diplomanın paylaşılmasını istemişti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir