Kamu bankasından depremzedelere büyük şok

Deprem felaketinin yaşandığı illerdeki depremzedeler için 0,99 ile 6 ay ötelemeli 36 ay için 100 bin TL kredi açan kamu bankaları gelen yoğun talep üzerine şubeden yapılan başvuruları durdurmuş, ardından da mobil bankacılık ekranını kapatarak vatandaşların başvurularını engellemişti.

Bankalar, gece yarısı 00.00’dan sonra da bu oranı 1.59’a çıkarmış ve yoğun tepkilere neden olmuştu.

Depremzedelerin yaşadığı mağduriyet bununla da sınırlı kalmadı.

Bir kamu bankası, depremde evleri ağır hasarlı olan ve bankalarından konut kredisi kullanan maaş müşterilerinin hesabına yatırılan DASK paralarını bloke etti.

‘Kredi borcunuzdan düşeceğiz’

Zorunlu DASK poliçesi yaptıran müşterilerin hesaplarına yatırılan paraların 50 bin lirasını bloke eden banka, üzerindeki rakamı ise depremzedenin hesabına yatırdı. Yüzlerce depremzede bu şekilde mağdur edilince soluğu banka şubelerinde aldı, ancak buradan aldıkları cevapla ikinci bir şok yaşadı.

Banka görevlileri, “Bankamızdan kullandığınız konut kredisi var. Eviniz ağır hasarlı olduğu için DASK’ın yatırdığı parayı sizin konut kredisi borcunuzdan mahsup edeceğiz” dediler. Ödemelerini düzenli yapan, taksitlerini aksatmadan ödeyen vatandaşlar bloke edilen DASK paraları için sonuç alamayınca çareyi CİMER’e başvuru yapmakta buldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir