Almanya’da iki eyalette seçim: Federal koalisyon partileri kaybetti

Yunus Ülger

ALMANYA – Almanya Federal Hükümeti için test sayılan ve ülkede bir süredir devam eden yoğun mülteci tartışmalarının gölgesinde yapılan Bavyera ve Hessen eyalet meclisi seçimlerinden Hıristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ile faşist Almanya için Alternatif (AfD) partisi kazançlı çıktı. Buna karşın, Federal Hükümeti oluşturan Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP), her iki seçimin de kaybedenleri oldu. Faşist AfD partisi her iki eyalette de ikinci büyük parti konumuna yükseldi.

Son aylarda büyük oy kaybına uğrayan Sol Parti (Die Linke), yüzde 5 barajını aşamadığı için Hessen Eyaleti Meclisi dışında kalırken, FDP de Bavyera Eyalet Meclisi’ne giremedi. Neredeyse bütün partilerce ve medyadaki yorumlarda, Federal Hükümet içindeki çekişmeler ile ‘yasadışı göçün’ artmasının seçim sonuçlarını belirlediği tespiti yapıldı. Bu sonuçlara göre, her iki eyalette de mevcut koalisyon hükümetlerinin devam etmesi bekleniyor.

BAVYERA EYALETİNDE FW İLE AFD SEÇİMİN GALİPLERİ

1957 yılından bu yana Bavyera eyaletinde iktidarda olan CSU, bir önceki seçime göre 0,2 puan oy kaybıyla yüzde 37 oy alarak birinci parti oldu. AfD yüzde ise oyunu 4,4 puan artırarak yüzde 14,6 oyla ikinci parti oldu. Yeşiller yüzde 14,4 (-3,2), Freie Wähler yüzde 15,8 (+4,2), SPD yüzde 8,4 (-1,3), FDP yüzde 3 (-2,1) oy aldı. Alman Birinci Televizyonu’nda (ARD) konuşan Bavyera Eyaleti Başbakanı Markus Söder, sonuçtan memnun olduğunu belirterek, seçmenlerin hükümeti kurma görevini partisine verdiğini söyledi.

Freie Wähler (Özgür Seçmenler) partisi ile koalisyonu devam ettirmek istediklerini bildiren Söder, “AfD çok güçlendi. Bavyera ve Hessen seçimlerinden çıkarılacak sonuç, göç sorununa mantıklı bir çözüm bulmaktır” görüşünü ifade etti. Bavyera Eyalet Meclisi seçimlerde partisinin demokrasi dışı uygulamalara maruz kaldığını ve bürolarına saldırılar olduğunu söyleyen AfD Eyalet Meclisi Grubu Başkanı Ulrich Singer, buna rağmen gerginliği düşüren bir politika izlediklerini savundu. Bavyera Televizyonu’na (BR) konuşan Singert, seçim sonuçlarından memnun olduğunu, bunun iyi çalışmalarının göstergesi olduğunu söyledi.

HESSEN EYALETİNDE CDU FARKLI KAZANDI

Yeşiller’le koalisyon hükümeti yürüten CDU, yüzde 34,6 oyla Hessen Eyalet Meclisi seçiminin açık farkla galibi oldu. CDU, bir önceki seçime göre oylarını 7,6 puan artırdı. AfD, yüzde 18,4 (+5,3) oyla Hessen Eyaleti’nde de ikinci parti konumuna yükselirken Yeşiller yüzde 14,8 (-5), SPD yüzde 15,1 (-4,7), FDP yüzde 5 (-2,5) ve Sol Parti yüzde 3,1 (-3,2) oy aldı.

Hessen Başbakanı Boris Rhein, ARD’de Hessen seçmeninin istikrarı, aynı zamanda da yenileşmeyi seçtiğini söyledi. Seçmenlerin hükümeti kurma görevini partisine verdiğini belirten Rhein, merkezde bir hükümet kuracaklarını bildirdi. Yeşiller’in Hessen Eyaleti Başkanı ve Eyalet Başbakan Yardımcısı Tarek Al-Wazir ise seçim sonuçlarından memnun olmadıklarını, daha iyi bir sonuç beklediklerini söyledi. Bununla birlikte CDU ile koalisyon hükümetini sürdürmek istediklerini de sözlerine ekledi.

SPD: AĞIR BİR YENİLGİ ALDIK

Federal koalisyonun büyük ortağı SPD’nin Eş Başkanı Lars Klingbeil, seçim sonuçlarını ağır bir yenilgi olarak niteledi, bunda göç tartışmalarının etkili olduğunu söyledi. Klingbeil, sonuçları partisinin yetkili kurullarında değerlendireceklerini bildirdi. SPD Hessen liste başı adayı Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser de sonuçları, ‘büyük hayal kırıklığı’ olarak niteleyerek “Bu akşamı ve gelecek zor haftaları birlikte atlatacağız” diye konuştu.

Muhalefet partilerinden ise Faeser’e istifa çağrıları geldi. Ana muhalefet CDU Genel Sekreteri Carsten Linnemann, “Faeser, seçmen tarafından cezalandırıldı” diyerek, Federal İçişleri Bakanlığı’ndan istifa etmesini istedi. Alman Haber Ajansı’na (DPA) konuşan Sol Parti federal milletvekili Sahra Wagenknecht de Faeser’in istifasını talep etti ve “Wiebaden’da (Hessen’in başkenti) kaybedenin Berlin’de işi yok” görüşünü savundu.

Hessen Eyalet Meclisi dışında kalan Sol Parti’nin Eşbaşkanı Janin Wissler ise seçim sonuçlarını büyük hayal kırıklığı olarak niteledi, kötü sonuçlarda Sahra Wagenknecht’in parti kurma tartışmalarının etkili olduğunu söyledi. Wissler, “Hessen’de çalışmalarımızı sürdüremeyeceğimiz için üzgünüm” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir