İşçilerden Agrobay patronuna yanıt: Bizim çocuklarımız borçlu doğuyor

İzmir’de 39 işçinin işten atıldığı Agrobay Seracılık’ın Yönetim Kurulu Üyesi Arzu Şentürk Salık, Tarım-Sen’de sendikalaşan işçilerin eylemlerine ilişkin, “Hak bu şekilde aranmaz, yargıya gidilir. Hepimiz biliyoruz ki işçi zaten bu ülkede 1-0 önde başlıyor. Biz burada gece gündüz çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. Denizli’de çeşitli iş kollarında çalışan işçiler ise kendi durumlarını anlattı: “Asgari ücretliler bu hayata 4-0 geride başlıyor. Bizim çocuklarımız borçlu doğuyor.”

‘ZENGİN ZATEN HAYATA ZENGİN OLARAK BAŞLIYOR’

Evrensel’den Hilmi Mıynat’ın haberine göre, yaklaşık 250 işçinin çalıştığı bir tekstil fabrikasında çalışan işçi yasaların zenginleri koruduğunu belirterek, “Yasa işçiyi korusa da karar patrondan yana çıkıyor” dedi. Şirketin jandarma ve polis zoruyla sendikalı işçileri gözaltına aldırmasına tepki gösteren 15 yıllık tekstil işçisi, “Adalet yok. İşçinin tazminatı, yıpranma payı var. Bence işçi haklı” ifadelerini kullandı.

Kendisinin 1 çocuğu olduğunu ve kıt kanaat geçinebildiğini söyleyen tekstil işçisi, “Kenara bir şey biriktirme imkanımız yok, çalıştığımız hep gidiyor. Zenginler hayatlarına zaten zengin olarak başlıyor” dedi.

‘DİNLENME HAKKIMIZ BİLE YOK’

14 yıldır tekstilde çalışan 43 yaşındaki bir işçi de “Her pazar çalışıyoruz. Dinlenme hakkımız yok. İşçi bayramında bile çalışıyoruz. Sendikaya üye olamayız, olduğumuz takdirde işveren kapıya koyar” dedi.

59 yaşındaki bir servis şoförü de emekli olduğu halde halen çalıştığının altını çizerek şunları söyledi: “Enflasyon yüzde 300’ü geçmiş. Bırak 1-0 önde olmayı 3-0 yenik durumdayız biz. Kendimi bildim bileli çalışıyorum. 3 çocuk var. Türkiye’de adalet zenginden yana. Parayı kim verirse o kazanıyor. Ben bunun birçok örneğini gördüm. Bir trafik kazasında yayaya çarptılar, adam ikiye bölündü, çarpan bir hafta nezarette kaldı sonra çıktı. Çarpan zengin olduğu için Ankara’dan bağladı işi.”

‘ASGARİ ÜCRETLİNİN ÇOCUĞU 4-0 GERİDE’

Demir-ferforje ustalığından emekli olan ve 5 yıldır tekstil fabrikasında çalışan 55 yaşındaki işçi ise işçilerin her açıdan geride olduğunu dile getirdi. Agrobay şirket yöneticisinin “Bazıları kolay yoldan para kazanmak istiyor” sözüne tepki gösteren işçi, “İşçi nasıl kolay yoldan para kazanacak? Alın teri akıtıyor. Çalıştığım yer hep toz. 200 işçi çalışıyor. 2 çocuğum var. Asgari ücretlinin çocuğu genelde 4-0 geride başlıyor. Devletin bunu ele alması lazım. Doğan çocuk borçlu doğuyor. 1 litre mazot dayanmış 45 liraya. Patron çocukları miras devralıyor. Bizim patronun babası öldü, 35 yaşında patron oldu” dedi.

Patronların keyfi işten atmalarına karşı devletin önlem alması talebini dile getiren işçi şöyle devam etti: “Patron istediği zaman işçiyi çıkarıyor, işine gelmediği zaman atıyor. Böyle bir düzen yok. Devlet olarak bunun önüne geçilmesi lazım. İşveren teşvik de alıyor. Teşviki almasına rağmen seni kapının önüne koyuyor. En ufak bir hatada işsizsin.”

‘BİR KRİZ OLDU MU İLK İŞÇİLERDEN BAŞLIYORLAR’

Bir atölyede çalışan 25 yıllık dokuma işçisi ise işçilerin yıllar içindeki kaybına şu sözlerle dikkat çekti: “Ben 25 yıl önce bu işe başladım. İki tezgaha bakıyordum. Şimdi üç dört tezgaha baktırıyorlar. Ücretimizde bir yevmiye gibi bir fark oluyor, o da 500’le 700 lira arası. Üretim daha fazla. Daha önce büyük firmalarda da çalıştım. Daha fazla tezgaha bakıyorsun, maaşları piyasaya göre daha düşük. İşçinin hakkı her zaman yeniyor. Bir kriz oldu mu ilk işçilerden başlıyorlar.”

Şirket yöneticisinin “Gece gündüz çalışıyoruz” sözüne tepki gösteren 7 yıllık bir kablo işçisi de “Herkes kendi alın teriyle kazanmaya çalışıyor, kolay para kazanmak ne? Patronlar çalışmıyor, asıl işçi çalışıyor patron ne yapıyor” diye sordu.

AGROBAY PATRONU NE DEMİŞTİ?

Özel üniversite mezunu Arzu Şentürk Salık, Hasanbey Çiftliği Yönetim Kurulu Başkanı, Süt Kardeşler Süt Ürünleri AŞ ve Agrobay Seracılık AŞ Yönetim Kurulu Üyesi. Salık ayrıca, İzmir Sanayici ve İşadamları Derneğinin (İZSİAD) de yönetim kurulunda. BBC Türkçe’den Fundanur Öztürk’e verdiği demeçte Salık, “Hak bu şekilde aranmaz, yargıya gidilir. Hepimiz biliyoruz ki işçi zaten bu ülkede 1-0 önde başlıyor. Biz burada gece gündüz çalışıyoruz” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir