Kılıçdaroğlu’ndan Pehlivan’ın 5. kez cezaevine girmesine tepki: Bağımsız gazeteciler teslim olmayacak

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan‘ın bugün 5’inci kez hapsedilmesine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tepki gösterdi. AKP’ye sert sözlerle yüklenen Kılıçdaroğlu, “İktidarını sahte ve montaj videolara borçlu olan Saray; bağımsız gazetecileri sindirmeye, medyayı sansürlemeye devam ediyor…” sözlerini sarf etti.

Yazısı nedeniyle hakkında açılan dava sonucu 8 ay hapis cezası alan gazeteci ve yazar Barış Pehlivan, bugün İstanbul Silivri’deki Marmara Cezaevi’ne girdi.

Pehlivan’ın gözaltına alınmasına siyasilerden ve kamuoyundan tepkiler yükselirken CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’ndan da tepki geldi.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı.

“İktidarını sahte ve montaj videolara borçlu olan Saray; bağımsız gazetecileri sindirmeye, medyayı sansürlemeye devam ediyor… Barış Pehlivan gibi bağımsız ve cesur gazeteciler dün teslim olmadıkları gibi bugün de teslim olmayacaktır, gerçekleri daima yazmaya devam edeceklerdir.”


Cumhuriyet Gazetesi yazarı-gazeteci Barış Pehlivan, 5’inci kez cezaevine girdi. Pehlivan’ın denetimli serbestlik başvurusunun kabul edilmemesi halinde 8 ay cezaevinde kalması bekleniyor. Cezavine girmeden önce avukatı Hüseyin Ersöz‘ün bürosunda açıklama yapan Pehlivan, “Türkiye’de sadece gerçekleri yazdığı için, sadece gazetecilik yaptığı için insanlar hapse giriyor. Benimkisi sadece bu büyük kavgada, bu okyanusta bir kum tanesi” ifadelerini kullandı.

Pehlivan kaleme aldığı bir yazı nedeniyle hakkında açılan dava sonucu 8 ay ceza aldı ve bugün 5’inci kez cezaevine girdi. Denetimli serbestlik hakkından yararlanmak için yaptığı başvurusuna yanıt alamayan Pehlivan, itirazının kabul edilmemesi halinde 8 ay açık cezaevinde kalacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir