Mehmet Şimşek’ten açıklamalar: “Pozitif reel faize yaklaşıldı” Dikkat çeken TOGG açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Fas’ın Marakeş şehrinde düzenlenen Dünya Bankası-IMF toplantısında konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, pozitif reel faizin enflasyon beklentilerini dizginlemek için olmazsa olmaz bir konumu olduğunu ve Türkiye’nin pozitif reel faize yaklaştığını söyledi.

Reuters’ın haberine göre, Şimşek pozitif reel faiz eşiğine ulaşmak için yapılması gerekenlerin henüz bitmediğini de söyledi.

Fas’ın Marakeş şehrinde düzenlenen Dünya Bankası-IMF toplantısında konuşan Şimşek enflasyon beklentilerini kontrol altına almak için seçimlerin ardından atılan adımları anlattı.

TL’nin temel göstergelerinin sağlam olduğunu ve para biriminin “çekici” göründüğünü de belirten Şimşek, yerel seçimlerin genel seçimlerle ayırt etmek gerektiğini, Türkiye’nin politik istikrara sahip beş yıl geçireceğini kaydetti.

Şimşek geçmiş ekonomi politikalarını tersine çevirmenin zaman alacağını da sözlerine ekledi.

KÖRFEZ SERMAYESİ TÜRKİYE’YE NE ZAMAN GELECEK?

IMF, Dünya Bankası toplantıları için Fas’ta yaptığı konuşmanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şimşek, yıl bitmeden ihracın gerçekleşmesini beklediğini de söyledi.

Körfez ülkelerinden Türkiye’ye gelmesi beklenen kaynaklara ilişkin bir soruya ise Şimşek, “Müzakerelerin son aşamasındayız” yanıtını verdi.

Şimşek, 23 Ekim’de başlaması planlanan yeni bir Körfez ziyareti planlıyor.

Abu Dabi, Doha ve Riyad’a gidilmesi planlanırken bu ziyarette Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile 50 milyar dolar olarak daha önce varılan anlaşmanın ‘ilk somut adımları’ gerçekleşecek.

TOGG AÇIKLAMASI

Enflasyon, ücret artışları ve kur korumalı mevduat uygulaması ile ilgili konularda da konuşan Bakan Şimşek, kamuda tasarruf genelgesini güncellediklerini duyurdu.

Şimşek, kamuya alınan otomobiller konusunda maksimum hassasiyet gösterildiğini açıkladı. Bakan Şimşek tarafından yapılan açıklamaya göre kamu kurum ve kuruluşları ile görevliler, artık sadece TOGG satın alabilecekler.

2023’ün başında açıklama yapan dönemin Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TOGG için “kamu alım garantisi” uygulanacağını açıklamıştı. Devlet Malzeme Ofisi (DMO), kamu kurum ve kuruluşları adına toplam 30 bin adet TOGG satın alacaktı.

ELDEKİ ARAÇLAR SATILACAK SADECE TOGG ALINACAK

Kamuda tasarrufa gidileceğini belirten Mehmet Şimşek, eldeki bütün otomobillerin de satılacağını duyurdu. Şimşek yaptığı açıklamada, ”Kamuda tasarruf genelgesini güncelledik. Taşıtlar konusunda maksimum hassasiyet gösteriyoruz. Yeni araç alımında sadece Togg alınacak, eldeki araç da satılacak” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir