Mickey Mouse’un telif hakkını kaybeden Disney’den açıklama

Tüm dünyanın tanıdığı çizgi karakterler Mickey ve Minnie Mouse, 1 Ocak itibarıyla artık kamuya açıldı. Mickey Mouse karakterinin uzun süredir sahibi olan Disney, bu geçişi kabul ediyor olsa da bazı uyarıları olduğunun altını çiziyor

Şirket konuyla ilgili açıklama yayınlayarak, “Mickey’nin daha modern versiyonları, Steamboat Willie telif hakkının sona ermesinden etkilenmeyecek ve Mickey, hikaye anlatımımızda, tema parkı etkinliklerimizde ve ürünlerimizde Walt Disney Company’nin küresel elçisi olarak öncü bir rol oynamaya devam edecek” dedi.

Disney’in açıklamasına göre; Mickey Mouse’un Steamboat Willie’nin 1928 tarihli tasviri kamuya açık hale gelirken, günümüz karakterinin Disney tarafından ticari marka haline getirildiğine dikkat çekiliyor. Bu da izne ihtiyaç duymadan veya lisans ücreti ödemeden Mickey’nin sadece bu özel versiyonunun yeniden tasarlanabileceği anlamına geliyor.

Mickey Mouse’un modern versiyonları, geliştirilmiş özellikleri Disney’in telif hakkı koruması altında.

Disney açıklamasında şu sözlere yer verdi: “Elbette Mickey Mouse’un daha modern versiyonlarındaki ve telif hakkına tabi diğer eserlerdeki haklarımızı korumaya devam edeceğiz ve Mickey ile diğer ikonik karakterlerimizin izinsiz kullanımından kaynaklanan tüketici kafa karışıklığını önlemek için çalışacağız.”

Telif haklarıyla ilgili tek değişiklik yaşayan Mickye ve Minnie Mouse çifti de değil.

  • D.H. Lawrence imzalı Lady Chatterley’in Sevgilisi,
  • Virginia Woolf imzalı Orlando
  • J.M. Barrie imzalı Peter Pan
  • Bertolt Brecht’in Üç Kuruşluk Opera,
  • Erich Maria Remarque’ın Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok,
  • A. A. Milne’in Tigger’ı,
  • Joker karakterine de ilham olan Gülen Adam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir