Üsküdar’da rezerv yapı ilan edilen sitede tahliyeye karşı nöbet

Yasaya göre riskli yapıların dönüşmesi için yeni güvenli binalar inşa etmek üzere boş durumda olan ve kamuya ait araziler için verilen rezerv yapı alanları kararlarından biri de Üsküdar Çengelköy’de “Boğaziçi Etkilenme Sınırları” içinde kalan 29 Mayıs Sitesi arazisi için alındı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 10 Ekim 2022 tarihinde 134 bağımsız birim ve 10 bloktan oluşan sitenin bulunduğu parseli, “rezerv yapı alanı” ilan etti ve geçen mart ayında imar planı hazırlayarak askıya çıkardı.

Parsele konut fonksiyonu verilmiş, yapılaşma koşulları da emsal 0.15, yükseklik 15.50 metre olarak belirlenmişti. Plan açıklama raporunda, rezerv yapı alanı kararının gerekçesinin yer almaması dikkat çekmişti. 134 daireden oluşan sitede, 110 daire Diyanet Vakfı’na ait.

“BAKANA SESİMİZİ DUYURMAK İSTİYORUZ”

Planların askıdan inmesinin ardından siteye, kasım ayının sonunda tebligat gönderilerek tahliye için 29 gün süre verildi.

Site sakinleri de tahliye kararına karşı nöbet eylemi başlattı. Her gün site önünde 20.00-22.00 saatleri arasında gerçekleştirilen nöbet eylemi 6’ıncı gününe girdi.

Eylemlere destek veren Üsküdar Belediye Meclisi’nin İYİ Partili Üyesi Onur Çukurlu, rezerv alan kararına ve tahliye tebligatlarına karşı dava açtıklarını kaydetti. Çukurlu, şunları söyledi:

“İnsanlar karda kışta sokakta kalmasın diye mücadele ediyoruz. Bu site arazisi için alınan tüm kararlar sorunlu. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, yerleşim yerlerinin rezerv yapı alanı ilan edilmeyeceğini açıkladı. Ama burada tam site sınırları işaretlenerek alınmış bir karar var. Bakana sesimizi duyurmak istiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir